Пожежні собаки (биль). Була "пожежа" Пожежа в Ясній Поляні

Урок позакласного читання 2 клас.

Вчитель – Кільдібекова І.І.

Тема: Л. Н. Толстой "Пожежа".

Цілі:Освітня – продовжити знайомство з літературними жанрами на основі твору Л.М.Толстого «Пожежа»; повторити твори відомих авторів для пожежі; вивчати вибірковому читанню.

Розвиваюча - розвивати усне мовлення, вчити розмірковувати,

розвивати мислення через аналіз вчинків героїв, вміння порівнювати, робити висновки; розширювати кругозір учнів через використання додаткової інформації та літератури, інтерес до літератури.

Що Виховує - акуратне поводження з вогнем, доброзичливе ставлення один до одного, культуру мови.

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

Продзвенів для нас дзвінок

Починається урок.

Намагайтеся все зрозуміти

Багато нового дізнатися.

2. Актуалізація знань.

Діти, відгадайте загадку.

Біжить- блищить, мерехтить, переливається,

А зачепиш - палить, кусається? (Вогонь).

Хлопці, а ви знаєте як з'явився вогонь на Землі?

А хочете дізнатися? Про це нам розповість Єгор (вогонь із блискавки, як люди підтримували вогонь, священність вогню). Малюнок вогню на дошку.

Є ще легенда про появу вогню землі. З нею ви можете познайомитись у цій книзі «Міфи Птолемей», яку можна взяти у шкільній бібліотеці.

Хлопці, а хто знає, як можна отримати вогонь?

(при терті, при ударі камінь об камінь)

З давніх-давен люди вчилися добувати вогонь, вважали його священним, але навіщо він так був потрібен людям?

Яку користь приносить вогонь? (Відповіді дітей)

На дошку вивішуються слова: - обігріває

Висвітлює

Приготування їжі

Молодці, хлопці.

А чи користь приносить вогонь? (ні)

А про те, яку шкоду може завдати вогонь, ви згадаєте самі з відомих вам творів.

Робота у групах.

Кожна група отримує своє завдання (уривок із вірша).

С.Я.Маршак. "Пожежа".

Прочинила дверцята Лена-

Зіскочив вогонь з поліна,

Перед пічкою випали підлогу,

Вліз по скатертині на стіл,

Побіг по стільцях з тріском,

Вгору поповз по фіранках.


С.Я.Маршак «Розповідь про невідомого героя».

Багато натовпилося людей на панелі.

Люди в тривозі під дах дивилися:

Там із вікна

Крізь вогненний дим

Руки дитини

Простягав до них.

К.І.Чуковський «Плутанина».

А лисички

Взяли сірники,

До моря синього пішли,

Море-синє запалили.

Море полум'ям горить,

Вибіг із моря кит:

«Гей, пожежники, тікайте!!

Допоможіть, допоможіть!

Спасибі! Молодці!


Що спільного у всіх трьох творах? (тема пожежі)

У якому творі, який ви прочитали вдома, зустрілося

Слово ПОЖЕЖА?

Хто написав цей твір? (Л. Н. Толстой).

Якого жанру належить цей твір? (Вірш, оповідання, байка, билина), (оповідання, він оповідає про подію, що сталося).

3. Повідомлення теми та мети уроку.

Діти, подивіться на дошку і скажіть, про що йтиметься на уроці? (Ми працюватимемо над твором Л.Н.Толстого «Пожежа» і дізнаємося, чи завжди вогонь нам друг).

4. Фіз. Хвилинка. Заряджання для очей. Під музику.

5.Словарна робота.

Очі відкриваємо. - Що змінилося? (з'явилися слова на дошці).

Чим ми зараз займатимемося і навіщо це потрібно?

(розберемо незрозумілі, складні слова)

ЖИТТЯ

СЕНІ

СВЯСЛА

СНОПИ

Ошалела

Як і де можна дізнатися значення цих слів?

Хто зможе пояснити значення цих слів?

(Показати снопи, за Тлумачним словником Ожегова знаходимо значення слова ошалела-втратила міркування від переляку, сильного здивування)

6.Перевірка засвоєння прочитаного.

Вдома ви ознайомилися із змістом тексту. - Чи сподобалося вам це оповідання?

Чому ця розповідь називається «Пожежа»?

Хто є головними героями цього твору?

Яка головна думка цієї розповіді?

Що таке ПОЖЕЖА? (це біда, загибель природи, людей)

У словнику дається таке пояснення цього слова - ненавмисне загоряння предметів з необережності, через недбалого поводження з вогнем.

А що ж трапилося в оповіданні?

А хто у цьому винен?

Як звали цю дівчинку?

7.Робота над змістом тексту. Вибіркове читання.

Знайдіть у тексті відповідь та зачитайте.

Чому Маша цим зайнялася?

(Їй було нудно, цікаво, цікаво) за читання ставиться оцінка.

Як повелися діти, коли почалася пожежа? Зачитати. Оцінка.

У чому була помилка дітей?

(розбудити бабусю та вибігти з дому)

Давайте знайдемо уривок, у якому розповідається про героїчний вчинок старшого брата Вані. Зачитати. Оцінка.

8. Підсумок уроку.

Усі розповіді Л.Н.Толстого обов'язково чомусь нас навчають. Чому ж навчив це оповідання?

Який висновок собі зробили ви? Відповіді хлопців.

Коли вогонь може стати не другом, а ворогом та від кого це залежить?

А чи знаєте ви, за яким номером потрібно зателефонувати в такій ситуації?

Хто допоможе нам?

Картинка пожежника телефон 01

Чому нам доводиться звертатися до людей цієї професії,

ви зараз побачите.

ІНСЦЕНЮВАННЯ (два учні)

Д.-Чим би нам зайнятися? - Що б такого зробити?

Ой, я, здається, вигадав!

(дістає з кишені сірника, намагається запалити)

Давай ми з тобою вогнище розведемо.

Д.- Ось чудово! Давай! Загориться вогник, вогник!

З'являється дорослий.

- Ой, що це ви робите?

Ну що ви кричите, чи пожежа?

дор. - Не зупини я вас вчасно - пожежі не оминути!

Ой ой ой! Через якийсь маленький сірник пожежа? Ну, ви насмішили!

дор. – Так! - Правда, хлопці! Ми то знаємо, що сірники - це не іграшка. Коли ми недбалі з вогнем, він стає нашим ворогом! Хорове читання останньої фрази.

Дуже дякую нашим артистам. Оцінювання.

Рефлексія. Продовжи пропозицію –

Я впізнав…..

Я зрозумів….

Я задумався…

Мені сподобалося….

Мені захотілось….

На наступному уроці ми продовжимо вивчення творчості Л.Н.Толстого і поговоримо про п'єсу «Любите тих, хто вас ображає».

Вас зацікавила назва? А хочете дізнатися, про що ця п'єса?

Чим п'єса відрізняється з інших літер жанрів?

9. Д. З.с.72-74 чит. Виписати та знайти пояснення складним словам. Підібрати прислів'я.

У жнива мужики та баби пішли на роботу. У селі залишилися лише старі та малі. В одній хаті залишалися бабуся і троє онуків. Бабуся витопила грубку і лягла відпочити. На неї сідали мухи та кусали її. Вона затулила голову рушником і заснула.

Одна з онучок, Маша (їй було три роки), відкрила грубку, нагрібла вугілля в черепок і пішла в сіни. А у сінях лежали снопи. Баби приготували ці снопи на свясла.

Маша принесла вугілля, поклала під снопи і почала дмухати. Коли солома стала спалахувати, вона зраділа, пішла в хату і привела за руку брата Кирюшку (йому було півтора роки, і він щойно навчився ходити), і сказала:
- Глянь, Килюска, яку я пічку здула. Снопи вже горіли і тріщали. Коли застеляло сіни димом, Маша злякалася і побігла назад у хату. Кирюшка впав на порозі, розбив носа і заплакав; Маша втягла його в хату, і вони сховалися під лавку. Бабуся нічого не чула і спала.
Старший хлопчик Ваня (йому було вісім років) був надвір. Коли він побачив, що з сіней валить дим, він вбіг у двері, крізь дим проскочив у хату і почав будити бабусю; але бабуся спросонок очманіла і забула про дітей, вискочила і побігла дворами за народом.
Тим часом Маша сиділа під лавкою і мовчала; тільки маленький хлопчик кричав, бо боляче розбив собі носа. Ваня почув його крик, подивився під лаву і закричав Маші:
- Біжи, згориш!
Маша побігла в сіни, але від диму та вогню не можна було пройти. Вона повернулася назад. Тоді Ваня підняв вікно і велів їй лізти. Коли вона пролізла, Ваня схопив брата і потяг його. Але хлопчик був важким і не давався братові. Він плакав і штовхав Ваню. Ваня двічі впав, поки дотягнув його до вікна, двері в хаті вже спалахнули. Ваня просунув голову хлопчика у вікно і хотів проштовхнути його; але хлопчик (він дуже злякався) вхопився за ручки і не пускав їх. Тоді Ваня закричав Маші:
- Тягни його за голову! - а сам штовхав ззаду. І так вони витягли його у вікно надвір і самі вискочили.

завантажити

Аудіо був "Пожежа" з "Першої російської книги для читання" Льва Миколайовича Толстого. Чи можете читати брифлі ( короткий зміст), слухати онлайн або скачати безкоштовно і без реєстрації аудіо булу "Пожежа".
У жнива мужики та баби пішли в поле на роботу. У селі залишилися лише старі та малі. В одній хаті залишилася бабуся і троє онуків: трирічна Маша, півторарічний Кирюшка та восьмирічний Ваня. Бабуся витопила піч і лягла на лавку відпочити, закрила голову хусткою від мух і заснула. Тим часом Маша нагрібла в черепок вугілля з печі і підпалила в сінях снопи. Снопи спалахнули. Перелякана Маша з Кирилом повернулася до хати і сховалася під лавку. Ваня був на вулиці, побачив, що з сіней валить дим і побіг у хату. Гасити було пізно. Хлопчик розбудив бабусю. Та спросонку забула про дітей, вискочила надвір і побігла кликати людей. Ваня знайшов Машу та Кирюшку під лавкою. Через двері вже не можна було піти з хати. Він підняв вікно. Спочатку в нього вилізла Маша, потім він виштовхнув Кирюшку, що впирався, і встиг вискочити у вікно сам.

У жнива мужики та баби пішли на роботу. У селі залишилися лише старі та малі. В одній хаті залишалися бабуся і троє онуків. Бабуся витопила грубку і лягла відпочити. На неї сідали мухи та кусали її. Вона затулила голову рушником і заснула.

Одна з онучок, Маша (їй було три роки), відкрила грубку, нагрібла вугілля в черепок і пішла в сіни. А у сінях лежали снопи. Баби приготували ці снопи на свясла.

Маша принесла вугілля, поклала під снопи і почала дмухати. Коли солома стала спалахувати, вона зраділа, пішла в хату і привела за руку брата Кирюшку (йому було півтора роки, і він щойно навчився ходити), і сказала:
- Глянь, Кілюска, яку я пічку здула. Снопи вже горіли і тріщали. Коли застеляло сіни димом, Маша злякалася і побігла назад у хату. Кирюшка впав на порозі, розбив носа і заплакав; Маша втягла його в хату, і вони сховалися під лавку. Бабуся нічого не чула і спала.
Старший хлопчик Ваня (йому було вісім років) був надвір. Коли він побачив, що з сіней валить дим, він вбіг у двері, крізь дим проскочив у хату і почав будити бабусю; але бабуся спросонок очманіла і забула про дітей, вискочила і побігла дворами за народом.
Тим часом Маша сиділа під лавкою і мовчала; тільки маленький хлопчик кричав, бо боляче розбив собі носа. Ваня почув його крик, подивився під лаву і закричав Маші:
- Біжи, згориш!
Маша побігла в сіни, але від диму та вогню не можна було пройти. Вона повернулася назад. Тоді Ваня підняв вікно і велів їй лізти. Коли вона пролізла, Ваня схопив брата і потяг його. Але хлопчик був важким і не давався братові. Він плакав і штовхав Ваню. Ваня двічі впав, поки дотягнув його до вікна, двері в хаті вже спалахнули. Ваня просунув голову хлопчика у вікно і хотів проштовхнути його; але хлопчик (він дуже злякався) вхопився за ручки і не пускав їх. Тоді Ваня закричав Маші:
- Тягни його за голову! - а сам штовхав ззаду. І так вони витягли його у вікно надвір і самі вискочили.

У жнива мужики та баби пішли на роботу. У селі залишилися лише старі та малі. В одній хаті залишалися бабуся і троє онуків. Бабуся витопила грубку і лягла відпочити. На неї сідали мухи та кусали її. Вона затулила голову рушником і заснула. Одна з онучок, Маша (їй було три роки), відкрила грубку, нагрібла вугілля в черепок і пішла в сіни. А у сінях лежали снопи. Баби приготували ці снопи на свясла. Маша принесла вугілля, поклала під снопи і почала дмухати. Коли солома почала загорятися, вона зраділа, пішла в хату і привела за руку брата, Кирюшку (йому було півтора роки, і він щойно навчився ходити), і сказала: «Глянь, Килюска, яку я пічку здула». Снопи вже горіли і тріщали. Коли застеляло сіни димом, Маша злякалася і побігла назад у хату. Кирюшка впав на порозі, розбив носа і заплакав; Маша втягла його в хату, і вони сховалися під лавку. Бабуся нічого не чула і спала. Старший хлопчик Ваня (йому було вісім років) був на вулиці. Коли він побачив, що з сіней валить дим, він вбіг у двері, крізь дим проскочив у хату і почав будити бабусю; але бабуся спросонків очманіла і забула про дітей, вискочила і побігла дворами за народом. Тим часом Маша сиділа під лавкою і мовчала; тільки маленький хлопчик кричав, бо боляче розбив собі носа. Ваня почув його крик, подивився під лаву і закричав Маші: «Біжи, згориш!» Маша побігла в сіни, але від диму та вогню не можна було пройти. Вона повернулася назад. Тоді Ваня підняв вікно і велів їй лізти. Коли вона пролізла, Ваня схопив брата і потяг його. Але хлопчик був важким і не давався братові. Він плакав і штовхав Ваню. Ваня двічі впав, поки дотягнув його до вікна, двері в хаті вже спалахнули. Ваня просунув голову хлопчика у вікно і хотів проштовхнути його; але хлопчик (він дуже злякався) вхопився за ручки і не пускав їх. Тоді Ваня закричав Маші: «Тягни його за голову!» - а сам штовхав ззаду. І так вони витягли його у вікно надвір і самі вискочили.

Жаба та лев

Лев почув - жаба голосно квакає, і злякався. Він подумав, що великий звір так голосно кричить. Він трохи почекав, бачить - вийшла жаба з болота. Лев розчавив її лапою і сказав: «Вперед не розглянувши, не лякатимуся».

В одного індіанця був слон. Хазяїн погано годував його і змушував багато працювати. Одного разу слон розсердився і настав ногою на свого господаря. Індіанець помер. Тоді дружина індіанця заплакала, принесла своїх дітей до слона і кинула їх під ноги. Вона сказала: Слон! ти вбив батька, убий їх». Слон глянув на дітей, узяв хоботом старшого, потихеньку підняв і посадив його на шию. І слон почав слухатись цього хлопчика і працювати для нього.

Мавпа та горох

Мавпа несла дві повні жмені гороху. Вискочила одна горошинка; мавпа хотіла підняти і прокидала двадцять горошинок. Вона кинулася піднімати і прокидала все. Тоді вона розсердилася, розкидала весь горох і втекла.

Як хлопчик розповідав про те, як він перестав боятися сліпих жебраків

(Оповідання)

Коли я був маленький, мене лякали сліпими жебраками, і я їх боявся. Одного разу я прийшов додому, а на ганку сиділо двоє сліпих жебраків. Я не знав, що робити; я боявся бігти назад і боявся пройти повз них: я думав, що вони схоплять мене. Раптом один із них (у нього були білі, як молоко, очі) піднявся, взяв мене за руку і сказав: «Хлопець! що ж милостиню?» Я вирвався від нього та прибіг до матері. Вона вислала зі мною грошей та хліба. Жебраки зраділи хлібу, стали хреститися і їсти. Потім жебрак із білими очима сказав: «Хліб твій добрий – спаси бог». І він знову взяв мене за руку і обмацав її. Мені його стало шкода, і з того часу я перестав боятися сліпих жебраків.

Дійна корова

В однієї людини була корова; вона давала щодня горщик молока. Людина покликала гостей; і щоб набрати для гостей більше молока, він десять днів не доїв корови. Він думав, що на десятий день корова дасть йому десять глечиків молока.

Але в корові перегоріло все молоко, і вона дала менше молока, ніж раніше.

Китайська цариця Силінчі

Китайський імператор Гоангчі мав улюблену дружину Сілінчі. Імператор хотів, щоби весь народ пам'ятав його улюблену царицю. Він показав дружині шовковичного хробака і сказав: «Навчися, що з цим хробаком робити і як його водити, і тебе народ ніколи не забуде».

Силінчі почала дивитися хробаків і побачила, що коли вони завмирають, то на них буває павутиння. Вона розмотала цю павутину, сховала її в нитки і зіткала шовкову хустку. Потім вона помітила, що черв'яки водяться на тутових деревах. Вона почала збирати лист з тутового дерева і годувати їм хробаків. Вона розвела багато черв'яків і навчила свій народ, як водити їх.

З того часу минуло п'ять тисяч років, а китайці досі пам'ятають імператрицю Силінчі та на честь її святкують.

Бабка та мурахи

Восени у мурах підмокла пшениця: вони її сушили. Голодна бабка попросила у них корму. Мурахи сказали: Що ж ти влітку не зібрала корму? Вона сказала: «Недоліком було: пісні співала». Вони засміялися і кажуть: "Якщо влітку грала, взимку танцює".

Миша-дівчинка

Одна людина йшла біля річки і побачила, що ворон несе мишу. Він кинув у нього камінь, і ворон випустив мишу; миша впала у воду. Людина дістала її з води і принесла додому. Він не мав дітей, і він сказав: «Ах! якби ця миша стала дівчинкою! І миша стала дівчинкою. Коли дівчинка виросла, людина запитала її: «За кого ти хочеш заміж?» Дівчинка сказала: «Хочу вийти за того, хто сильніший за всіх на світі». Чоловік пішов до сонця і сказав: Сонце! моя дівчинка хоче вийти заміж за того, хто найсильніший на світі. Ти сильніший за всіх; одружуйся з моєю дівчинкою». Сонце сказало: «Я не сильніший за всіх: хмари затуляють мене».

Чоловік пішов до хмар і сказав: «Хмари! ви сильніші за всіх; одружуйтеся з моєю дівчинкою». Хмари сказали: «Ні, ми не сильніші за всіх, вітер ганяє нас».

Чоловік пішов до вітру і сказав: Вітер! ти сильніший за всіх; одружуйся з моєю дівчинкою». Вітер сказав: «Я не сильніший за всіх: гори зупиняють мене».

Чоловік пішов до гор і сказав: «Гори! одружуйтеся з моєю дівчинкою; ви сильніші за всіх». Гори сказали: «Сильніше за нас щур: вона гризе нас».

Тоді чоловік пішов до щура і сказав: «Щур! ти сильніший за всіх; одружуйся з моєю дівчинкою». Пацюк погодився. Чоловік повернувся до дівчинки і сказав: «Щур сильніший за всіх: він гризе гори, гори зупиняють вітер, вітер жене хмари, а хмари затуляють сонце, і щур хоче одружитися з тобою». Але дівчинка сказала: Ах! що мені тепер робити! як же я вийду заміж за щура?» Тоді чоловік сказав: Ах! якби моя дівчинка стала знову мишею!»

З дівчинки стала миша, і миша вийшла заміж за щура.

Курка та золоті яйця

В одного господаря курка несла золоті яйця. Йому захотілося відразу більше золота, і він убив курку (він думав, що всередині її великий ком золота); а вона була така сама, як і всі курки.